HakkımızdaNeden Pera Yazılım?İnsan KaynaklarıReferanslarBize Ulaşın
Online Çöp Konteyneri Takip Sistemi
Belediyelerin en büyük sıkıntılarından biri olan çöp toplama hizmetini sorunsuz bir şekilde ve profesyonel hizmet anlayışı ile çözüme kavuşturan Çöp Konteyneri Takip Sistemi ile hizmet kalitenizi bir üst aşamaya çıkararak, işleyişinize profesyonellik katarak hizmet politikanızı ayrıcalıklı konuma getirebilirsiniz.

Gps, barkod ve html 5 teknolojisini ayrıcalıklı olarak sisteminizde konumlandırarak tam kontrol, planlı işleyiş sahibi olabilirsiniz.

Sistem Bilgilendirmesi

Barkod ve Gps teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilecek Online Çöp Konteyneri Takip Sistemi projesi ile, sahada konumlandırılan çöp konteynerleri; bulundukları bölgelere göre el terminalleri aracılığı ile konum ve benzeri gerekli verilerin online olarak merkeze yönlendirilmesini ve bu veriler ile anlık veya periyodik analizler yapılmasını amaçlamaktadır.

Sistemin online olarak hizmet verebilmesi için online çalışabilen bir sunucu barındırılır. Yazılımın web tabanlı programlanması ile sunucu maliyetleri minimuma indirilir.

Sistem bulut teknolojisi kullanılarak yapılandırılmış olup online veritabanı şeklinde tasarlanmıştır.

Merkez ile el terminalleri Gps üzerinden haberleşmektedir. Gps ile alınan çöp konteyner konum bilgisi koordinatları anlık olarak sorgulandığında merkeze iletirilir.

Sistem içinde çöp konteyneri takibini gerçekleştirebilmek için Barkod teknolojisini kullanmaktadır.

Yönetim Programı

Sistem Html5 teknolojisini kullanarak web üzerinden yapılandırılmıştır.Yönetim, mobil ve müşteri modülü olmak üzere 3 ana modülden oluşmaktadır. Barkod teknolojisi kullanılarak tüm çöp konteynerleri barkodlanması ile birlikte sistem kullanıma hazır hale gelir. Barkodlanan konteynerlerin çöp toplama işlemi esnasında bir defa okutululması ve gps teknolojisi kullanılarak konumunun belirlenmesi ile sisteme bir defa işlenmesi, konteyner verilerinin takibi için yeterlidir.

Ayarlar modülü ile personel, araç, konteyner türleri, bölge, sorun tanımlamaları sisteme girilir.

Yönetim modülünde, anlık olarak tanıtılan konteynerleri listeleyebilir, yeni konteyner ekleyebilir, düzeltilebilir ya da silinebilir. Konteynerleri bölge adı ve konteyner türüne göre filtreleyebilir, ihtiyaç analizi çıkartılır.

İş planlaması modülü kullanılarak günlük, haftalık olarak çöp araçlarını, personelleri ve bölgeleri planlanır.

Personellerin konteynerler ile ilgili yapmış oldukları işlemleri, Hareket Sorgula modülü ile görüntüleyebilir, tarih, araç, doluluk oranı, personel ve bölgeye göre sorgulanabilir fonksiyondadır. Ayrıca Geçmiş Haritası modülü ile gerçekleşen hareketleri, güzergahları ve diğer tüm detayları harita üzerinden görüntülenebilmektedir.

Sorun Bildirimleri modülü ile konteynerlere ait personelin bildirdiği anlık sorunları görüntülenebillir, gerekli işlemlerin takibi gerçekleştirilebilir.

Sisteme ait tüm veriler, raporlama modülü ile analiz edilir ve çöp toplama planlaması çok daha sağlıklı bir şekilde yapılandırılabilir.

Mobil Programı

Sahada süreç gprs ve barkod donanımlı el terminali, tablet, telefon gibi cihazlar ile gerçekleştirilebilmektedir.

Personeller, yönetim tarafından tanımlanan kullanıcı adı, şifresi ve atandakları araç ile ilgili bilgileri girerek sisteme dahil olurlar.

Çöp konteynerleri üzerinde bulunan  metal etiket üzerindeki barkodu okutarak işlem yapacakları çöp konteynerini sisteme tanıtırlar.

İşlem yapılacak konteynerin doluluk oranını sisteme tanıtıp konteyner türünü seçerek kaydederek işlemi tamamlarlar.

Konteynere ait herhangi bir sorun bildirimi yapmaları gerektiğinde, kaydet yerine Sorun Bildir butonuna basılır ve yönetim tarafından eklenmiş sorun tanımlamalarından birini seçere ya da yeni bir sorun bildiriminde bulunarak işlemi sonlandırırlar.

Sorunlar, anlık olarak yönetimde Sorun Bildirimleri modülüne yansımaktadır.

Çöp konteynerinin anlık bulunduğu konum, kaydetme işlemi esnasında otomatik olarak alınmaktadır. Konumun algılanmaması halinde sistem uyarı vermektedir.

Konteynerlere ait herhangi bir sorun bildiriminde bulunmak isteyen vatandaşlar, belediyenin ya da kurumun internet sitesine entegre olan ya da Pera Yazılım ve Danışmanlık sunucularında bulunan destek hizmetini web üzerinden kullanarak şikayet bildirimlerini yapabilir, çöp konteynerinin en son ne zaman boşaltıldığını sorgulayabilir, sorun bildiriminde bulunabilirler.
Design by Pera Yazılım & Danışmanlık