HakkımızdaNeden Pera Yazılım?İnsan KaynaklarıReferanslarBize Ulaşın
Organizasyon Teklif Yönetimi
Organizasyon sektöründe hizmet veren firmalar için iyi planlanmış bir teklif yönetimi, mevcut iş potansiyelini analiz etmek adına çok büyük önem arz eder.

Teklif yönetimi ile müşteriden gelen taleplerin departmanlar aracılığı ile teklif departmanına anlık olarak iletilmesi, talep süreçlerini takip edilmesi, teklif departmanının arka planda etkin bir data yönetimi ile verilerini kontrol altına alarak fiyat analizleri çıkartması için oluşturulan sistem ile işleyişinizde ayrıcalık  yaratın!

Data Yönetimi

Organizasyon sektöründe teklif yönetimi, işleyişin sorunsuz ve doğru bir şekilde planlanarak ilerlemesi adına önem arz eder.

Teklif yönetiminde en önemli adım data yönetimidir.
Müşteriden gelen taleplere karşılık oluşturulan teklif verilerinin düzenli olarak tutulması, bir sonraki alınan teklif için referans değerindedir.

Tekliflerin oluşturulması için gerekli dataların kapsamlı bir şekilde tutulması, ilgili tekliflerin oluşturulan datalardan çekilmesi şeklinde yapılandırılır.

Data Yönetimi,

- Otle Dataları
- Toplantı Salon Dataları
- F&B Mekan Dataları
- Günlük Tur Dataları
olmak üzere 4 ayrı alandan yapılandırılır.

Ayrıca kullanıcı tanımları ve yetkilendirmeleri, tanımlamalar ve teklif / talep referans numarası oluşturma ayarları da bu modül üzerinden yapılandırılır.

Talep Gönderen Departman Modülü (PCO, MICE, DMC)

Müşteri taleplerini karşılayan PCO, MICE, DMC gibi departmanların, almış oldukları talepleri, yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere iki farklı form seçeneği ile sisteme girerek taleplerin BID (Teklif) departmanına anlık olarak iletilmesini sağlarlar.

Her departman kendi taleplerini sistem üzerinde görür ve takibini gerçekleştirir.

Yeni talep formları winzard yöntemi ile ilerler ve seçilen opsiyonlara göre otomatik olarak bilgi doldurma alanlarını açar. Formlar içerisinde, talebe bağlı olarak genel bilgiler, kongre bilgileri, talep edilen toplantı salonu bilgileri, konaklama bilgileri, toplantı bilgileri detaylı olarak işletilir.

Oluşturulan formlar, talebin akışına göre sistemde kaydedilebilir ya da tekliflendirilmek üzere direk BID (Teklif) departmanına yönlendirilebilir.

Oluşturulan talepleri departman bazlı olarak; Bekleyen Talepler, teklif departmanı tarafından Hazırlanan Talepler, müşteri tarafından Onay Bekleyen Talepler, Tamamlanan Talepler ve İptal Talepler olarak ayrı alanlardan pratik bir şekilde erişim sağlanır.Etkin filtreleme yöntemi ile tüm veriler belirlenen kriterler dahilinde filtrelenebilir ve raporlanabilir durumdadır.

Teklif Düzenleyen Departman Modülü (BID)

PCO, MICE ve Pazarlama departmanı tarafından oluşturulan talepler, BID (Teklif) departmanı modülünde Bekleyen Talepler adı altında anlık olarak listelenir.

Talepler üzerinde çalışma başlatan BID, teklif durumlarını ilerleterek teklifin durumu hakkında diğer departmanların durum sorgulamasına imkan verir.

Her bir talep için düzenlenen konaklama, toplantı gibi veriler altında birden fazla teklif çalışması gönderilebilir şekilde yapılandırılan sistem ile müşterinin opsiyonlu seçim yapması sağlanır. Komplike bir şekilde fiyat ve tarih verisi oluşturulan sistemde, departmanların vereceği teklif bazında onayların Onaylanan Talepler alanında görülmesi sağlanır.

Etkin veri filtreleme mantığı ile istenilen bilgilere anlık olarak ve pratik bir şekilde ulaşılması sağlanır.

Yurt içi ve yurt dışı talep seçeneğine bağlı olarak otomatik olarak genel bir saat opsiyonu oluşturulur ve her verilen teklif bazında son geçerlilik tarih bilgisi verilerek süreç kontrol altına alınmış olur. Hazırlanan tekliflerde veriler, oluşturulan Data Yönetimi modülünden çekilir ve fiyat bilgisi düzenlenir. Böylelikle zamandan tasarruf edilmesi sağlanır.
Design by Pera Yazılım & Danışmanlık