HakkımızdaNeden Pera Yazılım?İnsan KaynaklarıReferanslarBize Ulaşın
RFID Otomasyon Sistem Çözümleri
RFID etiketi, radyo frekansı ile yapılan sorguları almaya ve cevaplamaya olanak tanıyan bir silikon yonga, anten ve kaplamadan meydana gelir. Yonga, etiketin üzerinde bulunduğu nesne ile ilgili bilgileri saklar. Anten, radyo frekansı kullanarak nesne bilgilerini okuyucuya iletir. Kaplama ise etiketin bir nesne üzerine yerleştirilebilmesi için yonga ve anteni çevreler.
Radyo Frekansı ile tanımlama (RFID) teknolojisi,  radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir.
RFID, temel olarak bir etiket ve okuyucudan meydana gelir.

RFID etiketleri Elektronik Ürün Kodu (EPC) gibi nesne bilgilerini almak, saklamak ve göndermek için programlanabilirler.

Ürün üzerine yerleştirilen etiketlerin okuyucu tarafından okunmasıyla tedarik zinciri yönetimi ile ilgili bilgiler otomatik olarak kaydedilebilir veya değiştirilebilir.
RFID Etiketleri
RFID etiketleri 3 çeşit olabilir: pasif (etkisiz), yarı pasif (yarı etkin) veya aktif (etkin). En ucuz etiket çeşidi olan pasif etiketlerin kendi güç kaynakları yoktur, okuyucunun gücüyle çalışırlar. Buna karşılık, yarı pasif etiketlere ise, gelen sinyalden güç almaya gerek bırakmayacak küçük bir pil eklenmiştir. Daha geniş okunma alanına sahip bu etiketler daha güvenilir oldukları gibi, okuyucuya daha çabuk cevap verebilirler. Aktif etiketler ise, diğer çeşitlerden farklı olarak devrelerini çalıştırmalarını ve cevap sinyali üretmelerini sağlayan kendi güç kaynaklarına sahiptirler. Bu özellikleriyle yüksek performans sergilerler ancak maliyetleri de daha yüksektir.
RFID Sistemi Dahilinde İnceleyebileceğiniz Çözümleden Bazıları:
RFID teknolojisinin anlık sorgulama, hızlı yanıt sistemi ile günümüzde birçok işleyiş takip altına alınmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak;

» Depo takip sistemleri,

» Kütüphane takip sistemleri,

» Araç takip sistemleri,

» Personel / ziyaretçi / katılımcı takip sistemleri,

» Mağaza ürün takip sistemleri,

» Restoran takip sistemleri,

» Hayvan takip sistemleri,

» Üretim takip sistemleri

gibi bir çok takip sisteminde RFID kullanılmaktadır. RFID sistemini, canlı, nesne farketmeden her türlü uzaktan takip sistemi kontrol altına alabilirsiniz.
RFID teknolojisinin günümüzde çok tercih edilmeme sebebi, sistemin maliyetiyle doğru orantılıdır. Sistem sarf malzemesi olan RFID etiketlerinin maliyetinin yüksek olması nedeniyle sirkülasyonun çok olduğu ve ucuz birim fiyat sahibi işletmelerde çoğunlukla maliyeti kurtarmamaktadır. Bundan dolayı canlı ya da cansız takip edilecek olanın birim bazında (adet, kg, gr, lt vb.) maliyetinin yüksek olduğu işletmeler çok daha fazla ilgi göstermektedir.
Pera Yazılım garantisi altında RFID teknolojisi ile sisteminizi yapılandırarak profesyonel bir kontrol sistemi sahibi olabilirsiniz.
Design by Pera Yazılım & Danışmanlık