Tel: 0216 442 27 09

Rfid Takip Sistemi

Rfid Otomasyon Çözümleri

Radyo Frekansı ile tanımlama (Rfid) teknolojisi, radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir.
Rfid, temel olarak bir etiket ve okuyucudan meydana gelir.

Rfid etiketleri Elektronik Ürün Kodu (EPC) gibi nesne bilgilerini almak, saklamak ve göndermek için programlanabilirler.

Ürün üzerine yerleştirilen etiketlerin okuyucu tarafından okunmasıyla talep edilem sistem ile ilgili bilgiler otomatik olarak kaydedilebilir veya değiştirilebilir.

Rfid etiketi, radyo frekansı ile yapılan sorguları almaya ve cevaplamaya olanak tanıyan bir silikon yonga, anten ve kaplamadan meydana gelir. Yonga, etiketin üzerinde bulunduğu nesne ile ilgili bilgileri saklar. Anten, radyo frekansı kullanarak nesne bilgilerini okuyucuya iletir. Kaplama ise etiketin bir nesne üzerine yerleştirilebilmesi için yonga ve anteni çevreler.

Rfid teknolojisi kullanılarak serbest hareketin, toplu süreç yönetiminin çok daha verimli olduğu, zamandan kazanım sağlanan kontrol sistemleri yapılandırılabilir.

Pera Yazılım ve Danışmanlık olarak, Rfid teknolosi üzerindeki deneyimimize güveniyoruz ve sizinle en doğru çözümü kavuşturmak noktasında hem cihaz hem de yazılım argemizle hizmet sunuyoruz.

Rfid Etiketleri

RFID etiketleri 3 çeşit olabilir: pasif (etkisiz), yarı pasif (yarı etkin) veya aktif (etkin). En ucuz etiket çeşidi olan pasif etiketlerin kendi güç kaynakları yoktur, okuyucunun gücüyle çalışırlar. Buna karşılık, yarı pasif etiketlere ise, gelen sinyalden güç almaya gerek bırakmayacak küçük bir pil eklenmiştir. Daha geniş okunma alanına sahip bu etiketler daha güvenilir oldukları gibi, okuyucuya daha çabuk cevap verebilirler. Aktif etiketler ise, diğer çeşitlerden farklı olarak devrelerini çalıştırmalarını ve cevap sinyali üretmelerini sağlayan kendi güç kaynaklarına sahiptirler. Bu özellikleriyle yüksek performans sergilerler ancak maliyetleri de daha yüksektir.

RFID teknolojisinin anlık sorgulama, hızlı yanıt sistemi ile günümüzde birçok işleyiş takip altına alınmaktadır.

Rfid Otomasyonu Kullanım Alanları

✔ Depo takip sistemleri,
✔ Kütüphane takip sistemleri,
✔ Araç takip sistemleri,
✔ Personel / ziyaretçi / katılımcı takip sistemleri,
✔ Mağaza ürün takip sistemleri,
✔ Restoran takip sistemleri,
✔ Hayvan takip sistemleri,
✔ Üretim takip sistemleri,

RFID teknolojisinin günümüzde çok tercih edilmeme sebebi, sistemin maliyetiyle doğru orantılıdır. Sistem sarf malzemesi olan RFID etiketlerinin maliyetinin yüksek olması nedeniyle sirkülasyonun çok olduğu ve ucuz birim fiyat sahibi işletmelerde çoğunlukla maliyeti kurtarmamaktadır. Bundan dolayı canlı ya da cansız takip edilecek olanın birim bazında (adet, kg, gr, lt vb.) maliyetinin yüksek olduğu işletmeler çok daha fazla ilgi göstermektedir.
Pera Yazılım garantisi altında RFID teknolojisi ile sisteminizi yapılandırarak profesyonel bir kontrol sistemi sahibi olabilirsiniz.

RFID; Otomotiv, akaryakıt, lojistik, perakende, tarım, sağlık, ilaç, tekstil, finans, bankacılık, enerji, kamu, üretim, güvenlik, turizm gibi birçok sektörde geniş uygulama alanları ve etkin görev bulmaktadır.

Rfid Teknolojisi Destekli Kontrol Çözümleri konusunda tecrübemizi profesyonel bir çatı altında müşterilerilerimiz ile buluşturuyoruz.

Rfid otomasyon sistemini yapılandırma hizmetlerini büyük bir özen ve dikkat ile yerine getirmektekteyiz. Kontrol altına alınmak istenen alanlarında aktif bulunarak tüm işleyişi ilgili birimlerden yerinde analiz ediyor, çözüm odaklı bir yazılımın hazırlanması için gerekli en doğru projelendirmeyi planlıyoruz.

Yazılım için en uygun kurguyu oluşturarak işletmenin sisteme değil, sistemin işletmeye doğru kanalize olmasını sağlıyoruz.

Kontrol altına alınmak istenen sisteme yazılımın ve yazılım kapsamında kullanılacak olan cihazların adaptasyon süreci için; kurulum ve eğitim danışmanlığı, teknik destek danışmanlığı, yazılım geliştirme danışmanlığı ve otomasyona geçiş danışmanlığı hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.